Tako imenovani metabolični sindrom je predpatološko stanje, ki je predisponirano za različne bolezni, med katerimi so najpogostejše: sladkorna bolezen in težave s srcem.
Poglejmo, kako se to stanje manifestira in katera zdravljenja so na voljo.
Dobršen del ljudi s prekomerno telesno težo trpi za tako imenovanim «mataboličnim sindromom». Ocenjuje se, da je približno 25 % teh subjektov bolj ali manj zavestno prizadetih. Zadnje študije so pokazale, da je to na žalost vse večji trend in da se zdi predvsem vse več mladih.
Pravzaprav je to treba šteti za pravo predpatološko stanje, pri katerem je prekomerna teža, skoncentrirana v predelu trebuha, povezana s številnimi motnjami, predvsem na sprednji strani srčnega obtoka.
Drugi tveganje za razvoj bolezni
Zato so ljudje s tako imenovanim metaboličnim sindromom zaradi zgoraj navedenega neizogibno bolj izpostavljeni tveganju za razvoj presnovnih bolezni, kot je sladkorna bolezen. Prav tako so bolj nagnjeni k življenjsko nevarnim srčnim dogodkom, kot so možganska kap in srčni napadi. Zelo pogosto pride do odkritja te situacije pozno, običajno pa se odkrije čisto po naključju, saj se ljudje s tem sindromom ne počutijo slabo, nimajo posebnih prepoznavnih simptomov in se pogosto ne zavedajo tveganja, ki mu grozi.
Pretirano sedeč življenjski slog, nepravilna ali neuravnotežena prehrana, prekomerno uživanje alkohola, genetska nagnjenost, kajenje so drugi dejavniki, ki povzročajo nastanek tega sindroma. Poglejmo torej, kakšna so diagnostična merila presnovnega sindroma. Za preprečevanje tovrstnih zdravstvenih težav lahko svoji vsakodnevni negi dodamo Cardio Active ali Idealico
Metabolični sindrom – klinične značilnosti
Da bi lahko z gotovostjo trdili, da vas prizadene metabolični sindrom, je najprej potrebno, da ima «bolnik» nekatere posebne klinične značilnosti, kot so:
- Povečanje obsega v predelu pasu (kar priča o debelosti, ki je koncentrirana v predelu trebuha). Natančneje, zdravniki in specialisti menijo, da so ogroženi ukrepi, ki presegajo 94 cm za moške in 80 cm za ženske.
- Povečanje tako imenovanih trigliceridov v krvi (več kot 150 mg/dl krvi)
- Znižanje HDL holesterola, znanega tudi kot «dober holesterol» (pod 40 mg/dl za ženske in 50 mg/dl za moške.
- Visok krvni tlak (z vrednostmi nad 90 za najnižjo in 130 za najvišjo).
- Visoka glukoza v krvi na tešče (z vrednostmi, ki presegajo 100 mg / dl).
- Bolezen zamaščenih jeter (bolezen, bolj znana kot zamaščena jetra) .
Tihi obstoj sindroma
Kot že rečeno, zato lahko ta sindrom štejemo za »tihi« (oseba, ki jo prizadene to stanje, se sploh ne zaveda popolne slike zdravstvenih stanj, v katere zapade, in se tega pogosto zave po čistem naključju, ko morda izvajanje nekaterih navzkrižnih preiskav, predvsem krvnih preiskav, ki jih zdravnik predpiše prav zato, da preveri, ali obstaja tveganje). Zato je treba opraviti kardiološke preiskave in kot že omenjeno izmeriti obseg pasu.
Zato tisti, ki trpijo za metaboličnim sindromom, res veliko tvegajo in zato je nujno, da čim prej posredujemo . Toda kakšen je pravi način delovanja?
Pravi način delovanja pri metaboličnem sindromu
Za povrnitev metabolizma v idealno ravnovesje je najprej potrebno shujšati, da se zmanjša tveganje za ožilje in morebitne poškodbe srca in arterij, ki jih neizogibno povzroči zvišanje krvnega sladkorja. Skratka, spremeniti morate svoj življenjski slog in preživeti dieto, ki bo morala biti osredotočena na nizkokalorično in nizko glikemično hrano, a hkrati bogato z vlakninami in zelo pomembnimi antioksidanti.
slabe prehranjevalne navade, ki jih je treba pozabiti
Sadje, zelenjava, polnozrnate žitarice, stročnice, malo mesa, po možnosti belo in pusto, ribe, suho sadje (v zmernih količinah) ter aromatična zelišča in začimbe, ki nadomestijo sol , so nekateri od temeljev, kam naj se osredotočimo na novo prehrano.
Zato je treba drastično zmanjšati uživanje alkohola, sladkarij in rafiniranih ogljikovih hidratov . Dobro prehranjevanje pa samo po sebi ni dovolj, vsekakor je potrebno tudi pravo mero gibanja.
Redna telesna dejavnost pomaga ohranjati metabolične parametre pod nadzorom in hkrati pomaga pri izgorevanju maščobe, nakopičene v telesu. V resnici ni treba delati kdo ve kakšnega treninga, že približno 30-minutna hitra hoja na dan je dovolj, da občutno pomaga tistim, ki trpijo za metaboličnim sindromom.
Zelo priporočljivo je tudi opustitev ali drastično zmanjšanje števila pokajenih cigaret. Kadar obstajajo patologije, kot so zelo visok krvni tlak ali previsoke vrednosti holesterola, se lahko vaš zdravnik odloči za predpisovanje zdravil, kot so zaviralci acea, sartani in/ali diuretiki, ter hipoglikemična sredstva, če ima oseba sladkorno bolezen.
Tukaj poiščite načine za hujšanje .
Leave a Comment