Ko poskušamo vzpostaviti boljši nadzor telesne teže ali vplivati na naš apetit z uživanjem določene hrane, se pogosto spomnimo, da so ogljikovi hidrati oziroma ogljikovi hidrati nezdravi in jih ne smemo jesti. Ne smemo pa pozabiti, da če se nam zdi proces hujšanja otežen, lahko vedno računamo na naravni izdelek, ki nam bo pomagal. To bi lahko bil Keto Light Plusnaravne tablete, ki v svoji formuli vključujejo številne organske izvlečke. Ali so ogljikovi hidrati res tako osahahty? Ali naj opustimo njihovo uživanje? Ali obstaja vrsta, ki jo morda še imamo? Katera živila bi morali zaužiti in kateri se je najbolje izogibati? Odgovore na vsa ta vprašanja najdete spodaj, pa tudi več zabavnih dejstev o ogljikovih hidratih. Priporočamo le, da z nami ostanete do konca.
Kaj so ogljikovi hidrati?
Ogljikovi hidrati so velika skupina organskih snovi. So izjemno pomembni za številne funkcije v živih organizmih.
Kakšne so vrste ogljikovih hidratov?
Na splošno so ogljikovi hidrati razvrščeni v dve kategoriji – preproste in zapletene. Temelji na formuli njihove kemične strukture in kako hitro se razgradijo v telesu.
- Preprosti ogljikovi hidrati – Sem spadajo živila, bogata z monosaharidi. Pogosto jih imenujemo «prazne kalorije» zaradi dejstva, da se v telesu zelo hitro razgradijo. Primeri te skupine so lahko glukoza, galaktoza in fruktoza. Glukoza je glavni vir energije med telesno aktivnostjo. Ne razgradi se kot kompleksni ogljikovi hidrati. Skozi tanko črevo se usmeri v krvni obtok. Galaktoza je del laktoze. Najdemo ga v sladkorni pesi in mlečnih izdelkih. Glukozo najdemo predvsem v sadju. V velikih količinah lahko preobremeni jetra, ki jih nato spremenijo v maščobo. Priporočeni dnevni odmerek fruktoze ni večji od 30 g. na dan. To bi pomenilo tri do štiri plodove normalne velikosti.
- Kompleksni ogljikovi hidrati – Imenujejo se polisaharidi. Najpomembnejša razlika med enostavnimi in zapletenimi ogljikovimi hidrati, ki nastanejo iz dolgih verižnih členov monoakumulidov, je v tem, da se kompleksni ogljikovi hidrati razgradijo dolgo časa. Vsebujejo tudi več hranil za naše telo, ne le »praznih kalorij«. Veliko jih vsebuje vlaknine, ki jih telo še počasneje razgrajuje. Veljajo za najboljšo in najbolj zdravo vrsto ogljikovih hidratov. Prav tako ne uživajo glukoze v krvi.
Koliko ogljikovih hidratov naj zaužijemo? In katere vrste?
Medtem ko prenajedanje s preprostimi ogljikovimi hidrati ni priporočljivo, so dobra izbira, ko se moramo čim hitreje nasititi. Še posebej v situacijah, ko vemo, da imamo pred seboj načrtovano telesno aktivnost. Vendar moramo biti količine zmerne in poskušati jesti čim manj, da se nasitimo. Ne smemo pozabiti, da je prekomerno uživanje škodljivo za naše zdravje, tudi če izbiramo najbolj zdrava živila.
Za ljudi, ki želijo izgubiti nekaj kilogramov ali kilogramov, nutricionisti pravijo, da bi morali ogljikovi hidrati predstavljati 45 % -65 % njihovih dnevnih kalorij. Na splošno velja, da če zaužijete 2000 kalorij na dan, vaše telo potrebuje približno 225 do 325 g. ogljikovih hidratov na dan. Če želite doseči boljši nadzor telesne teže, je najbolje, da omejite vnos na 50-150g. ogljikovih hidratov. Vendar ne pozabite, da sta zelo pomembna naša individualna presnova in telesna aktivnost, ki sta za vsakogar drugačna. Zaužijte z mero, pri čemer izberite pravo količino za svoj življenjski slog.
Kaj so živila, bogata z ogljikovimi hidrati?
Ogljikove hidrate delimo na dobre in slabe, zdrave in nezdrave. Zavedamo se njihovih lastnosti. Zdaj pa se postavlja vprašanje – katera živila vsebujejo dobre ogljikove hidrate in katera slabe? Pripravili smo kratek seznam, ki vam lahko služi kot vodilo.
Dobri ogljikovi hidrati vključujejo:
- Zelenjava: vse. Priporočljivo je, da vsak dan jeste dobro raznovrstno zelenjavo.
- Sadje: večino, vendar pazite, da ne zaužijete več kot 4 srednje velike sadeže, saj se lahko raven glukoze dvigne. Primeri dobrega sadja so lahko jabolka, banane, pomaranče, jagode, maline in borovnice.
- Stročnice: Najbolj priljubljeni so leča, fižol in grah.
- Oreščki: mandlji, orehi, lešniki, indijski oreščki, brazilski oreščki in mnogi drugi. Poskusite se osredotočiti na uživanje surovega sadja in ne ocvrtega. Možna je tudi pečena.
- Semena: chia, bučna ali sončnična.
- Polna zrna: izberite naravna zrna, kot so čisti oves, kvinoja, rjavi riž itd.
- Krompir: navaden ali sladek krompir, nezamrznjen, blanširan iz supermarketa.
In slabi ogljikovi hidrati, ki se jim moramo izogibati, so:
- S sladkorjem bogate gazirane / soda pijače: pijače, kot so Coca Cola, Pepsi, Fanta itd.
- Sadni sokovi: Žal imajo tudi sadni sokovi veliko nezdravih sladkorjev, četudi so narejeni iz »sadja«. Ne razlikujejo se veliko od gaziranih pijač.
- Beli kruh: vsebuje veliko rafiniranih ogljikovih hidratov, ki imajo malo esencialnih in nezdravih hranil.
- Pecivo in piškoti: vsebujejo nezdrav sladkor in rafinirano žito.
- Sladoled: Večina vrst sladoleda, ki so na voljo v supermarketih, ima izjemno veliko sladkorja. Obstajajo izjeme, ki jih najdemo v krajih, ki ponujajo domač sladoled ali sladoled .
- Sladkarije in čokolada: Če želite jesti čokolado, izberite visokokakovostno temno čokolado z dobrim odstotkom kakava.
- Pomfrit in pomfrit: Krompir je na splošno zdrav, dokler ni ocvrt.
Čeprav so ta živila morda dobra za nekatere ljudi, bo za večino od nas najbolje, da se jim čim bolj izogibamo.
Držimo se zdravega načina življenja
Da se v svojem telesu dobro počutimo, je dobro voditi zdrav življenjski slog. Če želimo bolje nadzorovati svojo težo, a se soočamo z nekaterimi težavami, bo morda potrebna majhna pomoč. Takšne so lahko naravne tablete, imenovane Keto Light Plus . Najboljši so za ljudi, ki so na keto dieti in se za vsako ceno izogibajo ogljikovim hidratom. Ne smemo pa pozabiti na dobro prehrano in telesno aktivnost. Nujne so, da naše telo vklopi način izgorevanja maščob.
Leave a Comment